Použití kávové sedliny jako hnojiva – účinek, výhody a důležité rady

Pro nás, milovníky kávy, nám oblíbená ranní káva dodává skutečnou energii. Ale u rostlin je to stejné. Zelení tvorové mají obrovskou výhodu z kávové sedliny jako hnojiva. Tento přirozený způsob hnojení rostlin je nejen snadný a levný, ale také docela účinný a zároveň šetrný k životnímu prostředí. Proč tomu tak je a na co byste si měli dát pozor, se dozvíte v následujících řádcích.

Chovejte se udržitelně a jako hnojivo používejte kávovou sedlinu

kávová sedlina jako tipy pro hnojivo

Proč byste jako hnojivo měli používat kávovou sedlinu??

Kávová sedlina je skvělý domácí prostředek, který je na popelnici příliš dobrý. To, co zbylo po přípravě kávy, lze použít k různým účelům. Pokud jde o rostliny, kávová sedlina se úspěšně používá jako insekticid, protože obsahuje kofein, zejména proti ischiasovým komárům, a jako hnojivo pro většinu kvetoucích a zelených rostlin.

Cenná látka je bohatá na fosfor, draslík a dusík, stejně jako na antioxidanty a třísloviny, které jsou pro růst rostlin nesmírně důležité. Kávová sedlina navíc obohacuje půdu o humus a působí poněkud kysele, což mají některé druhy rostlin obzvlášť rády. Patří sem například rododendrony, pivoňky a růže, kaktusy, citrusové rostliny, narcisy, petrklíče, hortenzie a orchideje, abychom jmenovali alespoň některé..

Po uvaření kávy nechte kávovou sedlinu dobře vyschnout

kávová sedlina pro údržbu zahrady jako hnojivo

Výhody kávové sedliny oproti konvenčním hnojivům

Kávová sedlina je takříkajíc zdarma. Pokud si kávu uvaříte doma, budete ji mít ve své domácnosti prakticky každý den. Když navíc používáte kávovou sedlinu, jednáte zcela v souladu s konceptem nulového odpadu, a tím chráníte životní prostředí. Protože se pro komerčně dostupná hnojiva používají další suroviny a příroda je obvykle kontaminována škodlivými chemikáliemi. Ty zase poškozují mnoho prospěšných organismů, které jsou tak důležité pro přirozenou rovnováhu a sklizeň, jako jsou například včely.

Oplodněte své rostliny s klidným svědomím!

Kávovou sedlinu používejte jako hnojivo způsobem šetrným k životnímu prostředí

Další velmi důležitou výhodou kávové sedliny jako hnojiva je její přitažlivost pro žížaly. Zdá se, že tito tak užiteční plazi opravdu milují a přitahují je věci. Přitom uvolňují Zemi a ta se stává mnohem propustnější, a proto také bohatší na kyslík. Žížaly také přispívají k tomu, že mnoho organických látek v půdě se rychleji rozkládá a uvolňuje více živin. Kávová sedlina má zároveň úžasnou vlastnost, že zahání některé škůdce, jako jsou mravenci a šneci. Což je pro většinu rostlin skutečné požehnání.

Při přesazování některých rostlin můžete pod zem namíchat kávovou sedlinu

kávová sedlina jako hnojivo zdravé a šetrné k životnímu prostředí

Co byste měli vzít v úvahu při hnojení kávovou sedlinou?

Zatímco hnojivo z kávové sedliny je extrémně snadno použitelné hnojivo, je třeba vzít v úvahu několik důležitých věcí. Především náchylnost látky ke vzniku plísní. Pokud je kávová sedlina na chvíli mokrá a teplá, mají tendenci plesnivět. Je proto velmi důležité, pokud nasbíráte velké množství, látku správně skladovat, na vzdušném a suchém místě. Nejlepší je hmotu trochu rozetřít, aby úplně vyschla a zůstala v bezpečí před plísní. Při kropení země je pak vhodné zapracovat prášek z kávové sedliny trochu hlouběji nebo jej zasypat trochou mulče, aby se živiny mohly lépe a hlavně rychleji rozložit. Kávovou sedlinu můžete také dát přímo na kompost. Zde je také důležité předem dostatečně vyschnout zbytky kávy.

Dopřejte svým rozkvetlým pokladům zdravou dávku energie!

kvetoucí rostliny přihnojují kávovou sedlinu jako hnojivo

Zahradní keře a květiny můžete přihnojit kávovou sedlinou 4-5krát ročně. Pokojové rostliny by naopak měly být tímto organickým hnojivem obohaceny pouze jednou na jaře a v létě. Obecně se doporučuje přihnojit rostliny v květináčích kávovou sedlinou rozpuštěnou ve vodě (v poměru 1: 1) nebo zbytkovou, zředěnou a neslazenou kávou. Můžete dokonce spojit zálivku s hnojením a posílit rostliny udržitelným způsobem.

Pozvěte své pokojové rostliny na kávu!

pokojové rostliny kávová sedlina jako hnojivo

Spropitné: Nepřehánějte to však s kávovou sedlinou a předem zjistěte, zda konkrétní rostliny mají kyselou půdu rádi, nebo ne. Může se stát, že tímto hnojivem příliš okyselíte Zemi, kde je ve skutečnosti žádoucí základní prostředí.

Jednejte s láskou a trpělivostí, pokud jde o hnojení a péči o vaše rostliny. Určitě vám budou vděční.

Kávová sedlina jako hnojivo je také ideální pro trávník

jako hnojivo použijte kávovou sedlinu

Do kávové sedliny můžete také přidat sůl Epsom

kávová sedlina jako hnojivo epsomská sůl epsomská sůl

Mnoho zeleniny stejně dobře těží z organických kofeinových hnojiv

kávová sedlina jako hnojivo rajčata v květináči

Použitý kávový filtr můžete také dát na kompost

kávová sedlina jako hnojivo prospívá

Hýčkejte s ním své oblíbené růže

růže udržují kávovou sedlinu jako hnojivo

Kaktusy milují kyselé …

používejte kávovou sedlinu jako hnojivo pro kaktusy