Jaro se blíží: 5 tipů pro majitele psů

Jaro je za dveřmi, teploty se pomalu oteplují a to samozřejmě vyžaduje dlouhé procházky se psem. Srst se brzy změní, rostliny a hmyz se probudí a naplní vzduch vůněmi a pohybem – jaký čas být psem. Aby si váš čtyřnohý přítel mohl toto roční období plně užít, zde je pár tipů pro majitele psů na jaře.

5 praktických tipů pro majitele psů na jaře

Jaro se blíží 5 tipů pro majitele psů

Jaro je doba alergie

Začněme celkem otravným tématem: alergie u psů. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení mohou být psi alergičtí nejen na určité přísady v krmivech, ale také na pyl – stejně jako lidé. Proto je jaro pro psy samozřejmě také pylovou sezónou. V případě, že si nejste jisti, jestli váš pes má alergii (ale některé příznaky tomu nasvědčují) pak by měl být pro jistotu konzultován veterinář. Stejně jako lidé mohou psi vyvinout alergické astma nebo dokonce zažít anafylaktický šok.

Jaro se blíží 5 tipů pro majitele psů4

Výměna srsti u psa

Na jaře musí psi převléknout srst. Ten silnější Zimní kožešina je odhozena a vychází vzdušnější letní kožešina. Majitelé psů se mohou těšit na vlasy svých čtyřnohých kamarádů povalujících se téměř všude a celé to může trvat jeden až dva měsíce.

Když se mění kabát, měli byste svého čtyřnohého přítele důkladně a pravidelně kartáčovat. Tím se nejen zabrání tomu, aby se chlupy psa šířily všude v masách, ale současně je samozřejmě podporována přirozená výměna srsti. Pro většinu psů je česání docela příjemné a téměř můžete zabít dvě mouchy jednou ranou.

Jaro se blíží 5 tipů pro majitele psů3

Období rozmnožování v přírodě

Jaro je také obdobím rozmnožování mnoha původních ptáků a dalších živočišných druhů. Chovné oblasti jsou obvykle určeny u jezer, v parcích a v zelených prostorech, ale stále je důležité, aby psi nepronásledovali potomky jiných zvířat. Věnujte pozornost tomu, kde chov probíhá a jak se váš pes chová.

Období rozmnožování probíhá zhruba od začátku dubna do poloviny července. Během této doby by měla být povinnost dohledu na příslušných místech brát obzvláště vážně a v případě potřeby je lepší vodítko jednou více než jednou příliš málo sebrat. Zvláště pozorně je třeba sledovat lovecké psy / psy s afinitou k lovu.

Jaro se blíží 5 tipů pro majitele psů2

Vyhněte se jedovatým rostlinám

Rostliny raší na jaře. To také znamená, že jedovaté rostliny se probouzejí ze zimního spánku a ty mohou při konzumaci často způsobit fyzické problémy u psů, jako je průjem, Zvracení a případně těžká otrava, která musí být léčena léky.

Pokud pes žere trávu, pak se samozřejmě není čeho bát. U ostatních rostlin je však nutná opatrnost!

Jaro se blíží 5 tipů pro majitele psů7

Hmyz (kousnutí) a škůdci

Když teplota stoupne, probudí se nejen rostliny, ale stále více hmyzu je v pohybu. Mnoho psů, zejména mladších, si rádo hraje s prolézačkami. To se často může bolestivě změnit.

Kousnutí hmyzem je pro psy bolestivé, ale většinou neškodné. Problematické se to stává, když psi například polykají včely nebo vosy a bodají je do krku nebo jícnu. Otok může způsobit dušnost, která může být život ohrožující.

Věnujte proto zvláštní pozornost chování psa a „nebezpečnému“ hmyzu v okolí.

Jaro se blíží 5 tipů pro majitele psů5

Kromě bodavého hmyzu je na cestách samozřejmě více škůdců, jako jsou blechy a klíšťata. Po hraní venku by měl být váš čtyřnohý přítel pravidelně kontrolován, zda neobsahuje tento nebo podobný hmyz. Zvláště vhodnou metodou je vyčesávání kožešiny. Protože například klíšťata mohou přenášet choroby, měl by být preventivně kontaktován veterinární lékař, pokud je škůdce objeven pozdě (a pokud se objeví nevysvětlitelné příznaky).